Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Humanistický folklor

Soutěž Czech Press Photo, která je co do struktury velmi věrnou obdobou tradičního World Press Photo, se zatím konala pětkrát. Vítězné a další vybrané fotografie z loňského ročníku lze do 15. ledna 2000 vidět v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Do téhož data se koná i autorská výstava Karla Cudlína v nedaleké Komorní galerii Domu fotografie Josefa Sudka. Obě nynější instalace mají důležitou styčnou plochu. Při pochůzce Křížovou chodbou a Rytířským sálem na světlo pozvolna vystupují dva rysy. Tím prvním je dominantní postavení, které si vydobyl fotoreportér Reflexu Jan Šibík, jenž je se soutěží Czech Press Photo již provázán v příkladné dialektické jednotě: podnik v něm získal pilného přispěvatele, který obešle řadu soutěžních kategorií a svými nejlepšími snímky zajistí slušnou úroveň a tematickou „světovost“ těch několika nezbytných obrazových ikon, bez nichž se žádná soutěž novinářské fotografie neobejde. Na druhou stranu je už skoro jisté, že se Šibík naučil tomuto klání vycházet vstříc, že někdy vědomě pracuje se záměrem získat materiál, který se v Czech Press Photo bude líbit. Obdobným spektakulárním talentem tady disponuje asi už jen Petr Josek z Reuters, ale u něho je cítit větší kompoziční ukázněnost i lidská zdrženlivost. Druhým rysem je tendence možná méně patrná, ale o to podstatnější: znepokojující podobnosti - sériovost, konfekčnost černobílých dokumentárních souborů, které mají být při fotožurnalistické přehlídce jejím vůbec…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.