2008-1725-mobr-38AAR322008n.jpg
2008–1725-mobr-38AAR322008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1725-vobr-38AAR322008.jpg
Fotografie: Letos již známe odpověď na všechny tři otázky. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dokonce i na Čínu je stoleté čekání dlouhá doba. V roce 1908, když se v Londýně konaly čtvrté novodobé olympijské hry, položil si časopis Mládež Tchien-ťinu tři otázky: Kdy se olympiády zúčastní čínský sportovec? Kdy Čína vyšle celé družstvo? A kdy bude hry sama pořádat?

Odpověď na první otázku přišla v roce 1932, když se sprinter Liou Čchang-čchun probojoval do Los Angeles ze svého rodiště v severovýchodní Číně na území tehdy okupovaném Japonskem. Nezískal žádnou medaili, ale vzpomíná se na něj jako na hrdinu.

Svůj tým Čína vyslala na olympiádu v letech 1936, 1948 a 1952, ale pak se účasti zdržela až do zimních her v roce 1980. O čtyři roky později, když se letní olympiáda znovu vrátila do Los Angeles, vybojoval Sü Chaj-feng první zlatou medaili pro Čínu ve střelbě z pistole.

Nyní již Čína dokáže zodpovědět všechny tři otázky. Největší sportovní přehlídka na Zemi zavítá do Pekingu a organizátoři nic neponechávají náhodě. Prošpikovali program tolika šťastnými osmičkami, nakolik to jen bylo únosné. Zahajovací ceremoniál olympijských her roku 2008 začne 8. 8. večer v 8 hodin 8 minut.

Až vzplane olympijský oheň, Čína bude doufat v sedmnáctidenní svátek sportu a mezinárodního přátelství. Olympiáda je pro ni nejen symbolem znovuzrození jako globální hospodářské velmoci, ale také jako země, která se těší obdivu a úctě zbytku světa. Olympijský plamen se pro…

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte