Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Civilizace

Moje tělo – moje věc

Vylečte se sami. Tak zní nová ideologie, která se objevuje právě v době, kdy se mnoho států snaží měnit své zdravotnictví.

Fotografie: Pustíme vám žilou, ale musíte nám říct, v jakém znamení jste se narodili. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Pustíme vám žilou, ale musíte nám říct, v jakém znamení jste se narodili. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Vylečte se sami. Tak zní nová ideologie, která se objevuje právě v době, kdy se mnoho států snaží měnit své zdravotnictví. Vypadá to, že původní idea „udělej si sám“, která se prosadila původně jako nezávislost na řemeslnících a instalatérech při opravě domu, se ujala i v našem vztahu k lékaři. Když mi doma teče v koupelně, nebudu volat instalatéra, ale koupím si knížku, jak opravit vodovod. Když jsem nemocný, nepůjdu k doktorovi, ale sám budu hledat lék, který mě vyléčí.

Jenže, zdá se, že tím, jak je člověk stále více sám sobě investorem, instalatérem či lékařem a má svůj život stále pevněji pod kontrolou, začíná být také čím dál tím vyčerpanější. To je také jeden z důvodů, proč se za jednoho z hlavních viníků dnešních chorob označuje stres.

Nemoc jako selhání

Člověk je dnes obecně vnímán jako někdo, kdo odpovídá sám za sebe, a pokud s ním není něco v pořádku, sám si za to může. Nezaměstnaný je sám vinen svou situací, protože nebyl dost pružný při hledání nového místa, když o jedno přišel, nemocný cítí vinu za svou nemoc, protože se nestaral dost dobře o své tělo. Mluvíme už dokonce o osobě, která je dobrým manažerem svého stresu! A když nemoc neustupuje, člověk opět cítí vinu, že selhal v dalším oboru – léčbě svépomocí. Starat se o sebe je dnes vyčerpávající práce.

Není žádným překvapením, že ideologie léčby svépomocí přichází přesně v čase, kdy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].