V Česku sílí spor, který se týká každé domácnosti: mají radnice investovat do vysokorychlostního internetu, jako dnes zcela samozřejmě staví nové silnice a chodníky? Anebo je internet spíš „auto“, které si má každý koupit sám? Nabízíme polemiku radního Prahy 5 a předsedy Asociace soukromých provozovatelů internetu.

Městská část Praha 5 se rozhodla přispět k budování informační společnosti svým podílem – poskytnutím bezdrátového internetu občanům zdarma. Následovat se nás chystají další pražské radnice. Jde o novou filozofii, podle níž má každý občan právo na nediskriminační přístup k internetu.

Veřejný internet na Praze 5 byl spuštěn v březnu 2005, signál nyní pokrývá přibližně 90 % obydleného území. V letošním roce chystáme další rozšíření sítě.Prvotní vysílače přišly radnici na zhruba 2 miliony korun, roční náklady na šíření signálu jsou 1,7 milionu korun.

Za tuto cenu může být současně na síť připojeno až 2 tisíce uživatelů, počet zájemců však není omezen. Pokud by se chtělo připojit najednou více občanů, bude připojení pomalejší. Omezením je, že po dvanácti hodinách po přihlášení je spojení přerušeno a zájemce se musí znovu do internetové sítě přihlásit. Dosavadní zkušenosti ukazují, že toto omezení se běžného uživatele internetu nedotkne.

Každý v dosahu signálu z vysílačů má tedy nyní bez nutnosti platit měsíční poplatky možnost být připojen na internet, to znamená vyhledávat webové stránky, užívat elektronickou…

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte