Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Vědci o politice

Přes všechny politické problémy, kterých má naše společnost víc než dost, jsem rád, že žiji v této době v této zemi. Narodil jsem se za války, a většinu svého života jsem tedy prožil v reálném socialismu.

mobrazek_518.gif
mobrazek_518.gif • Autor: Respekt

vobrazek_518.jpeg
Fotografie: V. Pačes: I jen podezřelí musí pryč. • Autor: Respekt

Přes všechny politické problémy, kterých má naše společnost víc než dost, jsem rád, že žiji v této době v této zemi. Narodil jsem se za války, a většinu svého života jsem tedy prožil v reálném socialismu. Znamenalo to izolaci od světové vědy – a izolace od kolegů, nemožnost svobodné výměny názorů a idejí, to je to nejhorší, co může vědce potkat. Moje generace už ani nevěřila, že by se náš život mohl tak fantasticky změnit!

V zásadě tedy hledím na naši současnou společnost pozitivně. Nemůže to změnit ani skutečnost, že i letošní volby asi skončí patem, že se zase budou smolit koalice, které pak neumožní pevná rozhodnutí. Říká se sice, že poměrný volební systém učí národ (a politiky) demokracii, ale myslím, že bychom pevnější vládu v této době potřebovali. Snad máme v našem ústavním systému dost pojistek, které by zabránily nějakému zneužití moci jednou stranou. Pokud ne, měly by se takové pojistky vytvořit.

Očekávám, že se po volbách politická situace zlepší alespoň v tom, že si politici na státní i lokální úrovni dají větší pozor na své jednání. Snad si uvědomují, jak někteří z nich svým chováním demoralizují celou společnost a diskreditují politiku. Možná jich není mnoho a většina politiků nám poctivě slouží, ale právě ti poctiví musí nemilosrdně a rychle zatočit s těmi, kteří jsou byť i jen podezřelí z korupce. Kdo jde do politiky, musí počítat s tím, že bude pod drobnohledem a že…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte