Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Co se děje ve světě

Jihovýchodní Asie je proslavená jako místo, kde se moře hemží žraloky a piráty. Na tržištích thajského Bangkoku a kambodžského Phnompenhu vládnou piráti jiného druhu.

mobrazek_533.gif
mobrazek_533.gif • Autor: Respekt

vobrazek_533.jpeg
Fotografie: Na piráty nestačí ani cenzura. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jihovýchodní Asie je proslavená jako místo, kde se moře hemží žraloky a piráty. Na tržištích thajského Bangkoku a kambodžského Phnompenhu vládnou piráti jiného druhu. Na dvou ústředních phnompenhských tržnicích – na Ruském a Centrálním trhu – jsou uličky tak úzké, že se mezi vyřezávanými Buddhy a horami tenisek, kabelek a triček věhlasných západních značek skoro nedá projít. Tady získává pojem duševní vlastnictví zcela jiný rozměr. Třeba ta trika – za dva dolary za kus se tu prodávají originály značek, za něž v New Yorku zaplatí kupec i stonásobek. A originály to jsou beze vší pochybnosti – byly vyměřeny, nastříhány a ušity ve stejné továrně a stejnýma rukama jako jejich stodolaroví příbuzní.

O pár metrů dál už má spojení „pirátská kopie“ svůj zažitý význam a kontrolora Světové organizace duševního vlastnictví by tu nejspíš trefil šlak. Hudba, filmy, software, knihy – je tu všechno, základní cena je jeden dolar, to je méně než lístek do místního kina nebo půlhodina v internetové kavárně. Naprostá většina Made in China. Jmenujte jakoukoli show z amerických a britských televizí za posledních pět let, najdete tu všechny její řady. Chybí-li vám nějaký program v počítači, za dva dolary ho máte mít. Na filmy, které snad ještě neměly premiéru ani v Americe, tu sedá prach. Nutno ovšem pirátům přiznat, že o cizí duševní vlastnictví pečují s fantazií a pružně…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte