Represe v podobě vysokých pokut a trestných bodů za prohřešky na silnici nestačí, protože nikdy nepostihne většinu přestupků. Policie bude hlídat ostrůvek u domu pana Švehly jen tehdy, pokud se jí to „vyplatí“, tedy pokud se tam pravidelně stávají vážné nehody, a nikdy nebude hlídat všechny ostrůvky ve státě.

Svěřování policejních činností nestátním firmám není v žádné zemi politicky průchozí: občané jakžtakž snesou kontrolu od uniformovaných zástupců státu placených z jejich daní, ale kontrolu soukromými firmami neschválí oni ani zákonodárci.

Zvyšování represe je cesta k policejnímu státu. Dobře udělaná osvěta dává výsledky již po několikaměsíční kampani. Ostatně výchovu dětí k zodpovědnosti nevzdáváme, i když víme, že to bude trvat, než z nich vyrostou slušní lidé. A až budou pojišťovny muset vyplácet milionové náhrady obětem nezodpovědnosti u nich pojištěných řidičů, začne se pojišťovnám vyplácet financovat osvětové kampaně. Nestálo by za to se poučit od zemí, které s osvětou uspěly?

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte