0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace26. 11. 20057 minut

Komu patří internet?

Není nic jednoduššího než si vůbec nevšimnout, že internet někdo ovládá. Funguje „to“? Funguje. Dá se „tam“ cokoli najít? Možná ne úplně cokoli, ale je toho hodně, určitě víc, než stihnete přelouskat. Můžete se „toho“ na cokoli zeptat? Jistě, a „ono“ vám to, na co chce, odpoví. Nejlepší způsob, jak si ověřit, že internet je tady u nás na Západě stále považovaný za nikým neřízenou komunikační střelu, je sledovat tichý úžas, který se objeví na tváři většiny jeho běžných uživatelů, když se dozvědí, že se o „nadvládu“ nad ním vedou mezinárodní spory.

Není nic jednoduššího než si vůbec nevšimnout, že internet někdo ovládá. Funguje „to“? Funguje. Dá se „tam“ cokoli najít? Možná ne úplně cokoli, ale je toho hodně, určitě víc, než stihnete přelouskat. Můžete se „toho“ na cokoli zeptat? Jistě, a „ono“ vám to, na co chce, odpoví. Nejlepší způsob, jak si ověřit, že internet je tady u nás na Západě stále považovaný za nikým neřízenou komunikační střelu, je sledovat tichý úžas, který se objeví na tváři většiny jeho běžných uživatelů, když se dozvědí, že se o „nadvládu“ nad ním vedou mezinárodní spory. Což je přesně to, k čemu došlo nedávno na konferenci OSN v Tunisku. O „řízení“ komunikačního fenoménu číslo jedna si tam vyměnily názory Spojené státy americké na jedné straně a zbytek světa na straně druhé.

Pán čísel a jmen

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mýty se skvěle poslouchají a je příjemné jim uvěřit. Jedním z takových živých snů je ničím neovládaná a ve své podstatě anarchistická povaha internetu. Něco stejně spontánního, jako je internet, byste na světě hledali těžko, ale dokonalá pravda to také není. Internet je nástrojem k přenášení dat mezi jednotlivými počítači a bez úzkostlivého dodržování pravidel hry by se velmi rychle propadl do chaosu. A protože se jedná a technický vynález, a nikoli samoregulující se organismus, pravidla musel někdo vymyslet, vtělit do systému a trvat na jejich dodržování.

Váš počítač musí mít jméno, aby se nedal zaměnit s…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc