Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Scéna

Hudba

„Zapomeňte na Volvo a Krisp Rolls, to nejlepší, co dnes přichází ze Švédska, je Herman Düne.“ Tímhle trochu neskromným sloganem o sobě dává vědět muzikantské trio, které v neděli 3. 4. zahraje v pražském klubu Harfa. Pokud máte raději písničkáře než automobily a křupavé chlebíčky, něco na tom vychloubání nakonec bude.
S drobnou výhradou, že dva bratři Dünové (zpívající kytaristé), které doprovází bubeník a občas také zpěvačka Lise, Skandinávii dávno vyměnili za Paříž nebo New York a taktéž v jejich hudebním projevu bychom severských vlivů našli pomálu. Vycházejí z blues a folku, milují odřený necizelovaný lo-fi projev a obdivují se všelijakým outsiderům, kteří se kdy po Spojených státech trmáceli s kytarou.

vobrazek_555.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_555.jpeg • Autor: Respekt

„Zapomeňte na Volvo a Krisp Rolls, to nejlepší, co dnes přichází ze Švédska, je Herman Düne.“ Tímhle trochu neskromným sloganem o sobě dává vědět muzikantské trio, které v neděli 3. 4. zahraje v pražském klubu Harfa. Pokud máte raději písničkáře než automobily a křupavé chlebíčky, něco na tom vychloubání nakonec bude.

S drobnou výhradou, že dva bratři Dünové (zpívající kytaristé), které doprovází bubeník a občas také zpěvačka Lise, Skandinávii dávno vyměnili za Paříž nebo New York a taktéž v jejich hudebním projevu bychom severských vlivů našli pomálu. Vycházejí z blues a folku, milují odřený necizelovaný lo-fi projev a obdivují se všelijakým outsiderům, kteří se kdy po Spojených státech trmáceli s kytarou. Seznam jejich hudebních vzorů by byl dlouhý, švédští písničkáři občas připomenou třeba Velvet Underground nebo Neila Younga. Záměrně nedbalý a nijak exaltovaný projev charakterizuje zvláštní kombinace hlasů – jeden z bratrů zpívá hodně vysoko, druhý v hlubších, melancholických polohách. Nakřáplá melancholie je vůbec při poslechu Herman Düne převažujícím pocitem. Jak správně poznamenal jeden americký recenzent, bratři jako by vypadli z nějakého nízkorozpočtového filmu: dva zarostlí Švédové a ortodoxní vegetariáni, kteří právě dorazili na Coney Island. Kdo by s návštěvou koncertu váhal, může si dopřát hudební ochutnávku na oficiálních stránkách kapely

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].