mobrazek_508.gif
mobrazek_508.gif • Autor: Respekt

vobrazek_508.jpeg
Fotografie: Král zlodějů • Autor: Respekt

Film Král zlodějů, který od konce minulého týdne promítají česká kina, stojí za pozornost hned z několika důvodů: jeho režisér Ivan Fíla se v devadesátých letech uvedl výborným a mnohokrát oceněným snímkem Lea, svůj současný film dotáhl do konce i přes obrovské problémy a vynucenou dvouletou pauzu v natáčení a navíc v něm zpracovává aktuální bolavé téma – obchod s dětmi v postkomunistické východní Evropě. Scénář psal někdejší československý emigrant a světoběžník Fíla sám na základě osobních rozhovorů s oběťmi organizovaného zločinu.

Desetiletý chlapec Barbu se starší sestrou Mimou žijí s rodiči v chudé osadě na Ukrajině. Jednoho dne se tu objeví vysloužilý cirkusák Caruso, slíbí dětem zázračnou kariéru v šapitó a od rodičů je koupí. Realita je samozřejmě jiná – děvče putuje do nevěstince v Berlíně a Barbu se pod Carusovým vedením v německé metropoli učí krást. Chlapec šarmantnímu tyranovi slepě věří a i přes nevybíravé zacházení jej zpočátku obdivuje, a také v Carusovi se probudí dávná touha mít syna. Drsná každodenní realita obchodu s dětmi se tu míchá se starými, potlačovanými city, které tento podivný vztah vyplavuje.

Kromě režiséra, kameramana Vladimíra Smutného a autora hudby Michaela Kocába se na vzniku koprodukčního filmu Král zlodějů podíleli většinou cizinci: chlapce hraje Yasha Kultiasov z petrohradské cirkusové školy, roli jeho otrokáře Carusa pak charizmatický…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte