Zdravý instinkt je leckdy užitečnější než mnohá dobrá rada nebo rychlokvašená prognóza či analýza. Před čtrnácti dny to ukázali obyvatelé Šalamounových ostrovů v Pacifiku – konkrétně ostrůvku Tikopia a dvou dalších, které se nacházely v cestě ničivého cyklonu Zoe. Ve zdraví přežili přírodní katastrofu, která je málem připravila nejenom o příbytky a živobytí, ale i o holé životy. Plyne z toho nějaké ponaučení? Možná ano. Stačí se podívat na mediální zpravodajství o Tikopianech v chronologickém pořadí.

V neděli 29. prosince ostrůvek zasáhl ničivý cyklon. Teprve o tři dny později nad ostrovem, který je tak malý, že ani nemá letiště, přelétlo první letadlo. Agentury hlásily, že známky života byly zaznamenány jen ojediněle. Nicméně o další dva dny později na ostrůvku přistál s vrtulníkem tentýž pilot, Novozélanďan Geoff Macklay, a nevycházel z údivu. Všichni obyvatelé z komunity čítající na 3700 duší přežili díky tomu, že před cyklonem uprchli do blízkých hor, a pár dnů poté se ve zdraví vrátili. Pravda, přišli o veškerou úrodu i o právě zrající kokosové ořechy, ale životy si zachránili.

Cynik by řekl, že kdyby na Tikopii velel pražský „letní primátor“ Igor Němec, místní obyvatelé by měli smůlu. Nejspíše by jim doporučil, ať nepropadají panice, a výsledek by byl dost tristní. Ponaučení: marná sláva, něco na přírodních instinktech opravdu je.

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte