mobrazek_571.gif
mobrazek_571.gif • Autor: Respekt

vobrazek_571.jpeg
Fotografie: Rembrandt vynikal v technice leptu (originál tohoto autoportrétu je velký 4×5 cm). Foto Repro Respekt • Autor: Respekt

Dva roky po výstavě Vincenta van Gogha přichystala známá galerie Städel ve Frankfurtu nad Mohanem další skvost světového kalibru: shromáždila na padesát obrazů slavného nizozemského malíře Rembrandta Harmensze van Rijn (1606–1669), které jsou jinak roztroušeny v obrazárnách i soukromých sbírkách po celém světě. Před Frankfurtem už se expozice ukázala třísettisícovému publiku v japonském Kjótu, v Německu se očekává podobná návštěvnost. Přitom ještě nedávno hrozilo, že se výstava vůbec neuskuteční, protože spolková země Hesensko na poslední chvíli odmítla poskytnout slíbenou dotaci. Po dramatických jednáních musel „zaskočit“ magistrát a přemluvit frankfurtskou burzu a Poštovní banku, aby výstavu, která přijde na astronomických 2,4 milionů eur, sponzorovaly.

Nejvyšší čas opustit ráj

Ještě ve dvacátých letech se odborníci domnívali, že Rembrandt namaloval víc než tisíc obrazů. Tento počet se časem ukázal jako nadsazený a k dnešnímu dni se scvrkl na sotva tři stovky. I ve Städlu jsou k vidění tři díla donedávna přičítaná Rembrandtovi, postupně však novými metodami odhalená jako kopie nebo práce jeho dílny. Návštěvník výstavy má tedy jedinečnou příležitost na místě porovnat dva umělcovy autoportréty z mladých let, z nichž originál byl donedávna považován za kopii – a naopak.

Rembrandt měl totiž nejen celou řadu napodobitelů, ale i přímých žáků, obvykle…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte