Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Tango v porcelánu

Listopadový summit NATO v Praze se kvapem blíží. Třebaže je ještě léto, je proto už na čase přemýšlet, čeho je na podzim možné dosáhnout, čeho je důležité se vyvarovat a co je eventuálně možné získat. Česko bude bezpochyby jako hostitelská země ve výhodné pozici. Domácí půda je však dvojsečná zbraň: můžeme se zrovna tak blýsknout, jako blamovat. Situace je pro Prahu zkrátka slibná i choulostivá zároveň. Podívejme se tedy na šance i nástrahy se summitem spojené detailněji.

Na šikmé ploše

Setkání v Praze bude mít svým způsobem historický charakter, tím bychom se však neměli nechat strhnout. Není radno propadnout dojmu, že patos oficiálních jednání nějak ovlivní střízlivé myšlení při konkrétních jednáních. Nesmíme podlehnout magii historického okamžiku a zapomenout na své národní zájmy. Nebude to přitom nijak snadné. Obě hlavní atrakce listopadového setkání totiž v našem zájmu zjevně nejsou. Jak přijetí nových členů, tak začleňování Ruska totiž Alianci oslabí. Ani jedno se nám nehodí, ale nejsme schopni tomu zabránit, protože Washington NATO diriguje právě tímto směrem. Bojovat proti tomu, čemu nemůžeme zabránit, by bylo stejně pošetilé, jako usilovat o to, co se stejně stane. O co bychom se tedy měli snažit? Jakkoli to může znít nepopulárně, je pro nás především žádoucí vyvarovat se všeho, co by mohlo zkomplikovat náš vztah s jedinou vojensky akceschopnou mocností - Spojenými státy. Záruku, že pro nás Washington něco udělá, pokud budeme v nouzi,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.