S pádem komunismu v Polsku si řada umělců, kteří se nenechali zlomit ke spolupráci s režimem, myslela, že stav polského umění je zcela pořádku a nebude třeba ho nijak zvlášť měnit. Stačí jen trochu zmodernizovat galerie a rozvinout kontakty se západem. Čerstvý vítr do vyrovnání se s vlastní minulostí ale přinesl rok 1995, kdy skupinka mladých lidí, sdružených kolem časopisu Raster, všeobecnou spokojenost velmi ostře napadla. Mnoho umělců starší generace považovalo drtivé odsudky za nehorázný projev nedostatku úcty, mladí lidé byli ale fenoménem Raster přitahováni. Časopis se stal pravidelným internetovým týdeníkem a loni si jeho zakladatelé ve Varšavě pořídili i vlastní stejnojmennou galerii.

Něco za něco

Pro lepší pochopení stavu polské umělecké scény je užitečné stručně zrekapitulovat, jak se výtvarníci v Polsku srovnávali s érou nesvobody. Situace výtvarných umělců v jednotlivých sovětských satelitech se značně lišila a Polsko patřilo na rozdíl třeba od NDR k těm nejliberálnějším. Socialistický realismus ani přímá služba režimu nezapustila v 50. letech v Polsku kořeny, dokonce ani předváleční levicoví vizionáři nedokázali pochopit, že režim po nich nechce avantgardu, ale propagandu. Vcelku kontraproduktivně zapůsobil i rafinovaný nápad státní moci nabízet nepoddajným umělcům roční stipendia v Paříže s nadějí, že se do Polska už nevrátí. Většina se vracela a navíc nasákla demokratickým prostředím a novými myšlenkami. S koncem stalinismu…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte