Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Spravedlnost podle Špidly

V rozhovoru Nemusíme být hysteričtí (Respekt č. 18/2002) pan ministr Špidla sděluje, že hlavní sociálnědemokratická idea je rovnováha mezi sociální spravedlností a svobodou, zatímco komunistům jde prý především o sociální spravedlnost. Přestože jsem nejtěžší doby komunistického režimu nezažil, mám pocit, že to, co komunisté v našem státě prováděli, mělo velmi daleko k jakékoli spravedlnosti, natož pak sociální. Když někomu ukradnou majetek, není to sociální spravedlnost, ale zlodějna. Když někoho vyhodí z práce, nebo zavřou do vězení, protože nesouhlasí s politickou stranou, není to spravedlnost, ale totalitní perzekuce. Takhle komunisté prováděli sociální spravedlnost v praxi a není jediný důvod si myslet, že dnes mají na mysli něco jiného. Pokud má ovšem, podle pana ministra, česká sociální demokracie v programu tutéž sociální spravedlnost jako komunisté, pak se máme na co těšit. Hranici mezi sociální spravedlností a zlodějnou vidí každý jinde, avšak myslím, že jsou věci, které by nikdo, ani sociálnědemokratický ministr, spravedlností nazývat neměl.

Jakub Strnad, Praha

Opravdu klidné stáří?

Reaguji na článek Garance klidného stáří (Respekt č. 19/2002), zejména pak na informaci, že vklady klientů penzijních fondů nejsou pojištěny. Považuji to za nepřípustný…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.