Nová americká elita hledá svůj styl Šedesátá léta obohatila angličtinu o slovo hippies - mladou generaci, která chtěla žít svobodně, autenticky a v opozici proti konformismu. Z osmdesátých let zase pochází výraz yuppies charakterizující mladé, vzdělané, ambiciózní lidi, kteří vydělávali hodně peněz na Wall Street a stavěli to na odiv. Pak se do Bílého domu nastěhovali Clintonovi, kteří za sebou sice měli účast v protestním hnutí let šedesátých a levicovém aktivismu následující dekády, ale do nejvyšších ekonomických funkcí přivedli právě zaměstnance z Wall Street. Platy špičkových manažerů začali růst ještě rychleji než dřív, noví boháči si však zároveň dávali úzkostlivě záležet na tom, aby si je nikdo nepletl s yuppies. Etablovala se tak další společenská vrstva, pro niž se dnes začíná v Americe užívat pojmenování bobo. Vzniklo jako složenina slov bourgeois a bohemian a jeho autorem je David Brooks, který ve své poslední knize Bobos nová americká elita a její styl (česky vyjde koncem měsíce) tvrdí, že právě tito „buržoazní bohémové“ dnes představují nový establishment, jenž ovládá americké instituce, udává tón a určuje hranice přijatelného vkusu.

Užitečnost především

Stručně řečeno, jde o lidi, kteří vstřebali jak plody revolučního vření a alternativní kultury šesté dekády, tak i neokonzervativních, protržních reforem Reaganovy éry a nesou si v sobě obojí. Z šedesátých let si zachovávají neformálnost, ostražitost vůči autoritám a hierarchiím,…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte