Počátkem podzimu se rakouský Linec pravidelně stává kyberměstem světa. Už dvaadvacet let zde totiž první zářijový týden probíhá Ars Electronica - festival mediálního umění a kyberkultury vnímaný v evropském měřítku jako nejvýznamnější přehlídka uměleckého využití nových technologií. Jejím hlavním cílem je ukázat, že nová digitální média neslouží jenom průmyslu a ekonomice, ale také kulturním a uměleckým projektům. Během 80. let dominovala na Ars Electronice počítačová grafika, videoart, animace, hudba a vždy přítomné instalace. Poslední dekáda druhého tisíciletí přinesla nástup projektů spojených s internetem a zcela převratné umělecké projekty využívající biotechnologie, roboty nebo rozvíjející se nanotechnologie.

Budou tady s námi

Letošní „Ars Electronica 2001“ měla revoluční náladu i téma: „Takeover – Who is doing the art of tomorrow“ (Převrat – Kdo dělá umění budoucnosti). Celý festival zahájila holčička-robot Posy tancem, který nejpřesněji vyjádřil smysl a poslání přehlídky: sblížit člověka a technologie, překonat nedůvěru a zavádějící rozdělení na přirozené a umělé a ukázat technologie nejen jako umění, ale také životní formu, která s námi sdílí naše životy na této planetě. Ars Electronica problematizuje zažitou představu o tom, co je umění a kdo jsou jeho tvůrci. Za umělce budoucnosti je totiž v Linci považován člověk tvořící novou zkušenost na síti či ve virtuální realitě nebo odborník přinášející kritický pohled na nové…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte