Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Nerad střílím od boku

Rámeček

ERAZIM KOHÁK se narodil roku 1933 v Praze, v roce 1948 odešel s rodiči do USA. Po studiích na univerzitě v Yale (filozofie a teologie) působil jako vysokoškolský pedagog. V letech 1960–94 byl profesorem filozofie na Boston University, v letech 1991–98 na FF UK. Je autorem řady překladů i původních studií, statí a knih v angličtině a češtině, členem odborných společností (Husserl Circle, American Theological Society aj. ). Je ženatý, v současnosti žije v Praze. Třebaže je, podle autorových slov, „jádrem jeho života a práce“ filozofie, zatímco politika představuje záležitost okrajovou, vstupuje po roce 1990 často do českých mediálních debat jako jeden z teoretiků protiglobalismu a ekologického pohledu na svět; nedávno přijal veřejnou funkci jako člen Rady pro Českou televizi.

Změnilo členství v Radě pro Českou televizi nějak váš život?

Každé ráno si z toho, co budeme vysílat, vyberu pět šest programů, abych měl přehled. To je dost zásadní změna. Ale hlavně jsem letos nevypsal přednášky: když to chce člověk dělat svědomitě, je to na plný úvazek.

Budeme vysílat… To už jste se s ČT natolik ztotožnil, že se považujete za jednoho z nich?

Naprosto, ač kriticky.

A jak se vám líbí, co vysíláte?

Myslím si, že v ČT je mnoho dobrého, ale vždycky se na to budu dívat kriticky, od toho tam jsem. Především není dobré, že za poslední tři roky došlo k tolika personálním změnám. Tvorba programů je dlouhodobá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].