Nastávají žně a boj o zrno se opět stává hitem titulních novinových stran. Je to každoroční rituál, tentokrát si ale zemědělství svých patnáct minut slávy bohatě zaslouží. Po létech v něm totiž najednou jde o velké věci. V morových ranách a epidemiích poslední doby se rodí nový nadějný trend. Do českých zemí zatím jeho signály dolehly jen zlehka, ale že vítr změn přijde - a brzy -, je jisté. Bát se není třeba. Nemůžeme totiž ztratit nic víc, než své řetězy.

Žádat mnoho

U vrat bíle omítnutého stavení brzdí nová felicie pick-up. Mladý muž v džínách a tričku klapne dveřmi a spěchá dovnitř. Jsou čtyři odpoledne, Jiřímu Stupkovi (35) právě skončilo „civilní“ zaměstnání úředníka a přišel ještě podojit krávy na svoji rodinnou farmu.Pokud by Stupkův statek stál místo v západočeských Strašicích třeba někde v Bavorsku či Bretani, nebudil by zřejmě žádnou velkou pozornost. Kolem čisté haly se táhne posekaný trávník, pod stodolou stojí moderní stroje, sedmdesátihlavé stádo odpovídá velikostí běžným německým poměrům. Dojnice pana Stupky jsou krmené jen přírodními krmivy z polností farmy a oproti drtivé většině svých tuzemských kolegyň mají možnost volně vycházet ven na přilehlou sluncem zalitou louku. Pan Stupka jezdí na zkušenou do Irska, Francie, USA a západní sedláci jezdí zase k němu. Přestože v roce 1991 začínal s třetinou zubožených zvířat vrácených jejich rodině z JZD, nemá dluhy a jeho hospodářství, na němž pracuje sám se svým otcem, vykazuje zisk,…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte