Slobodan Miloševič byl vydán do rukou spravedlnosti. Naplnilo se tak proroctví všech, kteří po léta tvrdili, že při stíhání balkánských hrdlořezů nakonec dojde i na něj. Je to epochální, nesmírně důležitá událost, nad kterou člověk nemůže než zprvu pořádně zalapat po dechu, poté zajásat, otevřít šampaňské a vzdát hold tomu, že se lidstvo dočkalo dosud nevídaného naplnění snu o mezinárodní spravedlnosti. Hlavní pachatel novodobých balkánských brutalit, strůjce bombardování Dubrovníku, ostřelování Sarajeva, masakru v Srebrenici, porobení kosovských Albánců, znásilňování bosenských žen, duchovní otec koncentráků Omarska, Keraterm a Trnopolje jde před soud takřka z prezidentského křesla. Už to nebude mocipán s doutníkem a posměšnou grimasou, ukrývající se kdesi v bezpečí „svého“ státu - ale muž za mřížemi. Výstraha všem budoucím malým a velkým Hitlerům toužícím rozpoutat válku, aby si udrželi opratě moci. Minulý týden se svět dostal o šestimílový krok dál ve snaze o mír a bezpečnost.

Osudný 28. červen

Kuriózně se tak stalo přesně deset let a dva dny poté, co útokem jugoslávské svazové armády na čerstvě nezávislé Slovinsko vypukla první ze série Miloševičem iniciovaných válek. Odtud se boje dál nezadržitelně šířily jihovýchodním směrem, až přes Chorvatsko, Bosnu, Kosovo a Srbsko dospěly do Makedonie. S nepotrestaným Miloševičem a temným mrakem nad Skopjí se ještě koncem týdne zdálo, že shrnutí dekády balkánského požáru nebude příliš optimistické.…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte