Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Je třeba žádat upřesnění,

Oleg Panfilov (narozen roku 1957 v Dušanbe v Tádžikistánu) je ředitelem Centra pro novináře působící v extrémních podmínkách, instituce Svazu novinářů Ruské federace. Dříve šéfoval službě monitoringu nevládního Fondu ochrany glasnosti. V letech 1995–98 působil v časopisu Střední Asie (vycházel ve Švédsku) a již v letech 1994–97 jako expert na lidská práva v době mezinárodních jednání pod záštitou OSN (týkajících se Střední Asie). Zabývá se systematicky problematikou Střední Asie a Čečenska. Je autorem 16 knih a 8 filmových dokumentů, nositelem ceny Svazu novinářů Ruské federace. V letech 1994 a 1995 získal dvakrát grand prix moskevského filmového festivalu.

Jak vypadá cenzura

Ruská média získala za posledních 15 let značnou nezávislost na majitelích či „sponzorech“. Jde o dočasný trend, anebo lze očekávat jeho pokračování do budoucnosti?

Pocit, že ruský tisk je nezávislý, je poněkud mylný. Nejvyšší představitelé státu tvrdí, že podporují situaci, kdy v Rusku vládne svoboda slova a tisku. Ve skutečnosti je to jinak. Za prvé v Rusku prakticky zůstal monopol státu na výrobu tisku. Zvláště v provincii se to týká asi 80 % tiskáren. Stát také může kontrolovat na 90 % informací všech novin a televizních kanálů vzhledem k tomu, že telekomunikace patří státu. Takže já bych netvrdil že média v Rusku jsou zcela nezávislá. Stát má hodně pák pro vyvíjení tlaku na tisk. K nejoblíbenějším z nich patří zvednout nějakým regionálním novinám výrobní náklady -…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.