Devítiletá Aisha a tříletá Nadia z Bruselu odjely na začátku loňských prázdnin do Maroka - a už se nevrátily. Byly tam uneseny svým otcem podobně jako desítky dalších dětí z belgicko-marockých manželství, belgická vláda je nyní požaduje zpátky. Matka děvčat, Sylvie De Smitová, na konci letošního června vypovídala před belgicko-marockou komisí, která měla za úkol vyřešit tento a dalších 25 podobných případů. Místo návratu dětí však následovalo pouze prásknutí dveřmi - to když Belgičanům došla trpělivost a po třech dnech jednání přerušili s konstatováním, že z marocké strany „není sebemenší náznak ochoty ke spolupráci“.

Do země původu

Sylvie De Smitová a ostatní rodiče nedočkavě vyhlíželi konec prázdnin - to byl totiž nejzazší termín, dokdy měli znovu spatřit své děti, jak to alespoň požadovala belgická strana. De Smitové trvalo pět měsíců, než se jí letos v lednu podařilo zjistit, kde její děti přebývají, a telefonicky se s nimi spojit. „Moje dcera mezitím začala chodit do arabské školy. O dva měsíce později už byla nezvěstná. Můj bývalý muž mi sdělil, že moje telefonáty ji rozrušovaly,“ tvrdí De Smitová, která se po devíti letech rozvedla s Belgičanem marockého původu.Únosy dětí z rozvedených manželství nejsou v Belgii výjimkou. „Většinou jde o děti s dvojím občanstvím, matka nebo otec si je po rozpadu manželství odvážejí s sebou do země svého původu,“ konstatuje Anne Dussartová z organizace Child Focus, na jejíž telefonní číslo mohou rodiče…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte