Specializované policejní složky, které stíhají organizovaný zločin a korupci, se dostaly do paradoxní situace. Nikdo je totiž vlastně neřídí. Před deseti dny skončil po zásahu ministra vnitra Stanislava Grosse šéf protikorupční služby Evžen Šírek. Před pádem je jeho nadřízený, náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík - kamarádil se totiž s bývalým komunistickým špionem. Jakubíkův šéf, Grossův první náměstek Petr Ibl, se zase nemůže seznamovat s výsledky policejní práce, protože ho tím ministr nepověřil. Možná má pravdu prezident Havel, který pojal před půl rokem podezření, že elitní sbory české policie vlastně řídí ruská mafie. Sice žádné důkazy neuvedl, ale teď je dostal do ruky aspoň nepřímo: útvary mafiím nepříjemné ztrácejí schopnost pracovat.

Skvělé informace

V Česku existují jen dvě specializované policejní jednotky. Protimafiánskému Útvaru na odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) šéfuje Jan Kubice, ředitelem Služby pro odhalování korupce (SPOK) byl donedávna Evžen Šírek. V referátu druhé služby je vyšetřování úplatků, tunelů, praní špinavých peněz atd. Oba dva muži nastoupili na vnitro po roce 1990. Dnes už není pochyb, že se tyto služby pokoušejí dravě ovládnout lidé, kteří věrně sloužili komunistickému režimu. A spolu s nimi dokonce bývalí estébáci, špioni a partneři ruských mafiánů. Již loni v srpnu byli zatčeni čtyři elitní policisté z Kubiceho jednotky, kteří tvořili páteř odboru boje proti ruským mafiím. Za jejich zatčením…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte