Rámeček

Finsko-švédská prozaička a básnířka MÄRTA TIKKANENOVÁ patří k nejčtenějším a nejvíce překládaným severským autorům. Narodila se roku 1935 v Helsinkách, dlouhá léta pracovala jako novinářka ve finských a švédských novinách, v letech 1972–81 byla ředitelkou Helsinského městského švédského dělnického institutu. Angažovala se v hnutí za lidská práva, jako feministka apod. Po úspěchu feministického románu Muže nelze znásilnit (1975) a především románu ve verších Příběh lásky století (1978) inspirovaného životem se spisovatelem a grafikem Henrykem Tikkanenem (1924–1984), který propadl alkoholu, se živí jako spisovatelka ve svobodném povolání. Z jejích dalších knih připomínáme prózy Tma hluboká jako radost (1981) a Sofiina vlastní kniha (1982) o nemocné dceři. V roce 1979 získala severskou cenu za ženskou literaturu. Česky z jejího díla vyšel zatím jen Příběh lásky století (2000).

Začala jste psát už jako dítě. Proč jste vstoupila do literatury tak pozdě?

Protože jsem potkala muže, který mě okouzlil natolik, že jsem s ním chtěla strávit celý život. Už tenkrát jsem měla pocit, že s ním nemohu žít a zároveň psát - Henryk Tikkanen byl příliš intenzivní, pohlcující a stravující. A tak jsem si řekla, že budu napřed žít, a psát začnu, až budu mít něco odžito. A to se také stalo! První román jsem vydala až v pětatřiceti. Napsala jsem ho za osmnáct dní, spíš nocí, tenkrát všechno, co se ve mně za dlouhá léta nashromáždilo, vybuchlo.…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte