Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Mafii víza nezastaví,

Georgij Alexandrovič Satarov je politolog, prezident centra pro politické výzkumy Fond Indem a bývalý poradce prezidenta Ruské federace Borise Jelcina. V posledních letech opakovaně navštěvoval Prahu. Nyní odpověděl na otázky Respektu týkající se právě zavedené vízové povinnosti mezi Českem a Ruskem.

Moc se nezmění

Do jaké míry ovlivní zavedení vízové povinnosti vztahy mezi Českem a Ruskou federací?

Zavedení víz jako takové vztahy příliš neovlivní. Například s Německem máme široké styky navzdory vízové povinnosti s tímto státem. Hovoříme-li o vztazích na diplomatické rovině, ty ovlivnily jiné věci - například vstup České republiky do NATO a zcela jasná reakce Ruska. Co se týče vztahů na úrovni turistiky, jde pouze o zbytečnou komplikaci. Já osobně často jezdím do Česka a moc se mi líbí Praha. Praha a Paříž jsou podle mě nejhezčí města v Evropě. Dříve člověk potřeboval jen volný čas a peníze, aby přiletěl do Prahy na několik dní, teď je to prostě složitější.

Jeden z důvodů zavedení vízové povinnosti pro Rusko spočíval podle Prahy ve zvýšené kriminalitě, na níž se značně podíleli občané bývalého SSSR. Hodně se mluvilo i o ruských mafiích…

Zavedení víz problémy s kriminalitou nevyřeší. Pokud to Praha takto prezentuje, je to mylné řešení vůči Rusku a hlavně se stát nechová fér k vlastním občanům, slibuje-li problémy s kriminalitou vyřešit touto cestou. Opravdovou mafii víza nezastaví, ale odradí turisty, kteří mají…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.