Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Ta nestvůra Obchod

Reagovat na články Jakuba Patočky je vždy riskantní. Tím, že oponent investuje čas do polemik s jeho názory, už částečně dodává legitimitu tomu, s čím polemizuje. Navíc vyvrátit některé nesmysly stojí mnohem více úsilí než je vyslovit. Na druhé straně - kdyby se začala množit například tvrzení, že Země je středem vesmíru, a kdyby na ně žádný fyzik nereagoval, mohl by v některých čtenářích vzniknout dojem, že to s tím obíháním Země okolo Slunce není zas až tak jisté. (Připusťme však, že absurdity z oblasti společenských věd často nevypadají pro čtenáře na první pohled tak nesmyslně.) Proto je asi vhodné zvolit kompromis, tedy reagovat jen sporadicky. Reakce na článek Jakuba Patočky Globalizace potírá demokracii (Respekt č. 27/2000) je záměrně takovým kompromisem. Vědomě se nevěnuje každé druhé větě zmíněného textu, přestože by mohla.

Kdo je to obchod

Používá-li Jakub Patočka obraty jako „uzurpační tendence světového obchodu“ nebo „začne-li obchod svým potřebám uzpůsobovat celé společenské uspořádání“, pak patrně nerozumí podstatě slova obchod. Líčí svět tak, že někde mimo nás existuje jakási nestvůra Obchod, která svými pařáty ničí, nač přijde, zvláště pokud je to nestvůra „nadnárodní“, což je další oblíbený Patočkův termín. Jenže obchod není nic víc než dobrovolná směna dvou nebo více stran. Každý z nás denně uzavírá mnoho kontraktů, od ranní koupě novin přes jízdu metrem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.