Jako blesk z čistého nebe zaskočilo onemocnění slovenského prezidenta Rudolfa Schustera celou zemi. Od jeho lékařského týmu přes prezidentskou kancelář až po politické špičky nikdo nepočítal s tak rychlým a dramatickým průběhem nemoci. Jenom média reagovala promptně, za to si ale od ošetřujících lékařů vysloužila nálepku hyen. Přitom nebýt novinářů, nebyla by tak naléhavě otevřena nejen akutní potřeba přítomnosti rakouských odborníků, ale ani otázka prezidentských pravomocí a jejich přechodu na předsedu parlamentu a premiéra.

Odhalené nedostatky

Nemoc odhalila i témata, jež dosud dřímala jako málo aktuální agenda. Prvním poznatkem je nedostatečné vědomí veřejnosti i ústavních činitelů o významu role hlavy státu. Byť jsou její pravomoci spíše reprezentativní, nepřítomnost prezidenta ve veřejném životě se náhle projevila selháváním mnoha klíčových prvků. Lékařský tým prezidenta projevil značnou váhavost při léčbě i notnou dávku arogance vůči zahraniční pomoci. Výrok jednoho z členů týmu, že rakouští kolegové z innsbrucké kliniky, kteří operovali Václava Havla, jsou provinční lékaři, a tudíž není důvod stát o jejich pomoc, vešel už do dějin groteskní slovenské reality. Podobný vztah zaujali lékaři a úředníci Schusterovy kanceláře k médiím: neposkytovali jim včasné a pravdivé informace o zdravotním stavu hlavy státu. Dodejme, že na tomto přístupu se podepsal i sám Schuster. Vybral si za osobního lékaře balneologa. Obdobně si vybíral manažery do své…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte