Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Kde obchází smrt

Před sto lety, 26. dubna roku 1900 se v Blatě u Poděbrad narodil Alén Diviš. Jako malíř byl obdarován sugestivností a originalitou, ale zároveň trpkým osudem celoživotního outsidera. Stal se malířskou legendou, přestože dodnes nemá monografii a ani soubornou výstavu. Letošní sté jubileum jsme si připomenuli jedinou výstavou kreseb (spojenou se sympoziem o umělcově díle) ve Šternberku na Moravě.

Žákem šesti mistrů

O umělcově dětství a studentských letech nevíme téměř nic. Syn správce statku v Blatě u Poděbrad odchází jako devatenáctiletý do Prahy a začíná studia na UMPRUM u profesora Emanuela Dítěte. Na škole vydrží pouze dva roky. U profesora Dítěte studovala celá řada významných českých umělců, z nichž jmenujme aspoň Jana Zrzavého, Jana Baucha, Jana Ben*du, Otokara Mrkvičku, Cyrila Boudu, Antonína Pelce a Jana Trampotu. Nesmíme ale zapomenout na jedno veledůležité jméno: v letech 1919–1920 studovala u Dítěte i Marie Čermínová (později světoznámá Toyen). Alén Diviš se do Marie Čermínové beznadějně zamiloval (dokonce „na dlouhých čtrnáct let“, jak uvádí Jaromír Zemina). Škoda že se Jaroslav Seifert, který ve svých pamětech věnoval oběma umělcům po kapitole, nezmiňuje o jejich vzájemném vztahu; píše ovšem, že „Mance“ přeložil na její přání Verlainovy lesbické sonety, a také o tom, že se do mužské role nutila. Muži to ale u malířky nevyhrávali nikdy a Alén Diviš nebyl výjimkou. V roce 1924 je Marie Čermínová u vzniku poetismu a založení skupiny…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.