Od začátku úderů NATO na Jugoslávii uplyne právě rok. Jak to hodnotit s odstupem? Pro jedny to byla ušlechtilá operace, „první humanitární válka“, pro druhé sprostá agrese, pro jiné avanturistický výstřelek stárnoucích levičáků, vládnoucích na Západě. Faktem je jedno: ať už válku vedli západní státníci proto, aby v praxi prosadili pošetilé ideály 60. let, nebo pro to, aby vyprázdnili sklady munice a vyzkoušeli nové zbraně, výsledkem bylo, že zachránili kosovské Albánce před genocidou. Jugoslávská armáda se musela stáhnout a zanechat vraždění, statisíce vyhnaných Albánců se mohly vrátit. Hlavní cíl NATO byl splněn beze zbytku. Ostatní už tak jasné není.

Co teď?

Proklamovaná snaha udržet multietnické Kosovo se tváří v tvář vendetě včerejších obětí stává fraškou. Srbové v Kosovu žijí jen tam, kde je chrání KFOR. Mezinárodní správa je příkladem amatérismu a promarněných šancí. Kosovo se stává zemí bez zákona, Divokým západem na evropském jihovýchodě. Postranní cíl Západu, svržení Slobodana Miloševiče, je v nedohlednu. Západ se tím dostal do nepříjemné situace. Doufal, že se srbské vedení změní a že pak už nic nebude bránit tomu, aby si kosovští Albánci padli do náruče s novými demokratickými vůdci Srbska a pod dojmem slibu nějaké autonomie se s chutí vrátili do svazku Jugoslávie. Realita se liší: v Srbsku to vypadá na dlouhodobý status quo a žádný Albánec si s žádným Srbem do náruče nepadá. Co teď? Nezávislost Kosova si kromě Albánců nepřeje nikdo,…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte