Rámeček

ROMAN GORECZKA
se narodil roku 1940 v Praze na Vinohradech. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, do roku 1968 pracoval v československém zahraničním obchodě, po srpnu 1968 emigroval se svou přítelkyní Evou do Německa, kde se vzali a mají tři dcery. Od té doby působil v různých funkcích marketingu a prodeje u firmy Siemens. Od roku 1993 žije v Praze a pracuje jako jednatel firmy Siemens Elektromotory. Stál u zrodu smlouvy, podle níž byly v r. 1994, po tříletém jednání, Siemensu prodány tři státní podniky MEZ (Mohelnice, Frenštát a Drásov) za 75 milionů marek. V té době to byla jedna z největších zahraničních investic.

Způsob naší privatizace bude ještě dlouho zaměstnávat analytiky. Vy jste se jednoho takového přerodu zúčastnil jako zástupce firmy Siemens. Jak to probíhalo?

Když jsem na jaře 1990 navštívil české firmy, narazil jsem na hradbu nezájmu. Bylo to asi příliš brzy. O tom svědčí i fakt, že mě muž z oborového ředitelství představoval ředitelům závodů slovy: „Soudruhu řediteli, dovol, abych ti představil soudruha Goreczku od firmy Siemens.“ Ti ředitelé měli úplně jiné představy o budoucnosti svých závodů. Neuvažovali o žádné alianci se Siemensem, nanejvýš byli ochotni přijmout kapitál a vést si podniky dál po svém. Nejistota a strach z cizích firem byly veliké a lidé na vedoucích postech se báli o své pozice. Tuto generaci ředitelů ovšem brzy smetla první vlna revolučního nadšení nebo odešli na základě lustrací…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte