Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Atentát na mocipány

Čtyři z pěti českých voličů mají pocit, že jsou pro politiky vzduch. Že mocné zajímají jen jejich hlasy ve volbách, ale nikoli už jejich názory či všední starosti. To v zemi, která právě oslavuje čerstvé desetiletí svobody a jejíž politická elita se navíc na každém kroku zaklíná „vůlí voličů“, může překvapit. Nicméně data průzkumu agentury STEM hovoří jasnou řečí: naprostá většina Čechů je přesvědčena, že jejich šance ovlivnit dění kolem se rovná nule. Demokraticky zvolenému parlamentu věří pouhá pětina obyvatel, o ministrech vlády se mluví a píše jako o neschopných lenoších, o premiérovi jako o prolhaném neotesanci a poslance vnímá veřejnost jako stranické loutky, zpité pocitem důležitosti a všemožnými výhodami. Co si s tou mizerií počít? Odpověď svobodomyslného cizince obdařeného selským rozumem by byla jednoduchá: když se vám vaši politici nelíbí, zvolte si jiné. A pokud nechcete čekat do voleb, přinuťte ty dnešní brát vás vážně hned teď. Teoreticky to jde snadno: stačí k tomu silná občanská společnost.

Oběť vlastního úspěchu

Nutno říci, že pocit malého vlivu na společenské dění a výčitky politikům nejsou ani zdaleka jen českou či postkomunistickou zvláštností. Stávají se pozvolna i problémem tzv. zavedených demokracií. Tam několik mezinárodních dlouhodobých průzkumů veřejného mínění přineslo tak alarmující výsledky, že týdeník The Economist dokonce před časem na jejich základě publikoval úvahu s názvem Je demokracie v krizi?Jeden z často…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2144
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte