Po půlroční přestávce má Evropská unie opět svou „vládu“. Minulý týden totiž Evropský parlament výraznou většinou hlasů (414:142) odhlasoval důvěru největšímu výkonnému orgánu patnáctky - Evropské komisi. Na otázku, jaká tato komise bude, je nyní samozřejmě těžké odpovědět. Ovšem na druhé straně jsme dosud ještě nikdy nevěděli o záměrech nové Evropské komise tolik, co víme v případě týmu Romana Prodiho.

Zajímavější je maraton

Všichni členové Prodiho komise museli před nástupem do svých funkcí podstoupit pohovor s poslanci Evropského parlamentu. A tyto pohovory nebyly pouhou formalitou. Například Němka Michaele Schreyerová, komisařka pro rozpočet, musela vyslechnout trpké poznámky o své nezkušenosti se spravováním velkých finančních částek. Francouzský socialista Pascal Lamy, jenž má na starosti obchodní politiku EU, musel polemizovat s tezí, kterou na jeho adresu formuloval týdeník The Economist: „Postavit Francouze do čela odboru dohlížejícího na dodržování principů volného obchodu je jako jmenovat Karla Marxe šéfem resortu privatizace.“ Fin Erkki Likanen (průmysl, informatika), který zasedal už v předchozí Santerově komisi, kde dohlížel na unijní administrativu, byl zase nucen přiznat, že během předchozího období se mu vlastně nepodařilo vykonat mnoho konkrétního. Přitom tento Fin je znám svou výmluvností, což dokládá i jeho odpověď na otázku, jaký je rozdíl mezi během, kterému se Likanen s oblibou věnuje, a prací v Evropské komisi: "Maraton…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte