Minulé pondělí Izraelci volili nejenom své zástupce do parlamentu (Knesetu), ale i přímo premiéra. Na základě zákona platného od roku 1996 má každý volič v ruce dva lístky: jeden pro stranu a druhý „premiérský“. Jak už je týden známo, vítězem se stal hned v prvním kole Ehud Barak s 56 % oproti 44 % odcházejícího premiéra Benjamina (Bibiho) Netanjahua. Také ve volbách do parlamentu uspěl Barakův Jeden Izrael, společenství na bázi jeho Strany práce (Barak ji ve druhé polovině kampaně přejmenoval, když zjistil, že Bibi má značný náskok, a domníval se, že příčinou jsou socialistické asociace vyvolávané názvem strany). Bude však mít jen 26 poslanců, o osm méně než dosud. Rovněž Likud o něco oslabil: bude mít 19 poslanců, o tři méně než dosud.

Rovnou do finále

Kandidátů na premiéra bylo zpočátku pět: k Bibimu a Barakovi se přidali syn slavného otce Beni Begin (Národní svaz, pravice), jeden ze čtyř lídrů strany Centrum Jicchak Mordechaj a arabský univerzitní profesor filozofie Azmi Bišara (Balad, levice). Když Begin a Bišara přišli na to, že nemají šance, tiše se stáhli. Také Mordechajovi s jeho 5–6 % muselo být jasné, že z něho premiér nebude. Ale přes nátlak spolustraníků tvrdil, že bude bojovat až do konce a ukáže všem, co umí. Ve zcela beznadějné pozici odstoupil ze soutěže pouhých 18 hodin před začátkem voleb. Největším překvapením voleb byla skutečnost, že Bibi prohrál v zápase o premiéra a že Barak - jak se tu říká - sbalil vše. Tento výsledek…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte