Nad urážkami, kterými oba lídři současného Česka Miloš Zeman a Václav Klaus již léta častují tuzemské žurnalisty, by se dalo mávnout rukou. Kdo by měl chuť se vážně zabývat momentálními pohyby mysli dvou ješitných, stárnoucích politiků. Jenže to by se nesmělo objevovat stále více důkazů, že za hlasitou averzí vůči novinářům je něco hlubšího: vytrvalá snaha získat kontrolu nad svobodným tiskem a ambice diktovat médiím, o čem a jak budou veřejnost informovat.

Omluvte se ODS!

Získat věcný obraz o konfliktu novinářů s politiky není pro občana snadné. Vždy o něm informují jen ti, kteří stojí na jedné straně sporu. Proto platí pro čtenáře pravidlo: vycházet z faktů a nevěřit výkladům ani jedné ze zúčastněných stran.Jak tedy válka mezi mocí a médii v polistopadové době začala? Revoluční jednotu poprvé narušila v červenci 1990 prostořeká poznámka tehdejšího prezidentova mluvčího Michaela Žantovského. „Takže je necháme zavřít,“ utrousil na tiskové konferenci o novinářích, kteří by případně zveřejnili státní tajemství. Výrok zaujal zpravodaje listu Washington Post Benjamina Bradleeho, který ho komentoval coby příklad toho, jak si nová mocenská elita představuje svobodu slova. Žantovský si chybu vzápětí uvědomil, nabídl demisi a dnes platí za hlavního zastánce svobodných médií. Ne tak někteří jeho následovníci.Vztah Václava Klause k novinářům byl dlouho pokládán za jakýsi neškodný místní folklor. Jeho kroucení hlavou nad každou druhou "opravdu špatně…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte