Když Miroslav Macek veřejnosti připomněl možnost velké koalice ODS a ČSSD, vysvětloval její nutnost slovy, že je třeba zastavit pokračující ekonomickou krizi a „tepenné krvácení hospodářství“. Nikdo ho za to nahlas neokřikl. Co nám tedy hrozí, jaká je konkrétní hospodářská hrozba, že se proti ní - zatím jen podle Macka - musí v jednom šiku postavit Klaus se Zemanem? Jinými slovy: co by mohlo sociální demokraty na aktuální situaci tuzemského hospodářství skutečně vyděsit a dotlačit k rozhodnutí, že pro partaj bude lepší vzdát se některých ministerských křesel?

Magická hranice

Minulý týden Český statistický úřad oznámil, že na jaře poklesla průmyslová výroba proti loňskému roku téměř o desetinu. Mzdy přitom rostou: průměrný plat za stejné období stoupl o 6 procent a přesáhl hranici 12 tisíc korun. Důsledky jsou zřejmé. „Oproti minulosti je tady zřetelný další pokles produktivity práce,“ upozorňuje analytička Patria Finance Monika Procházková a dodává: „Když podniky nepropouštějí, ale naopak zvyšují mzdy, znamená to, že nereagují na situaci.“ Pozici mrtvého brouka zvolily především velké firmy se silnými odbory, schopnými každoročně prosadit zvýšení platů. Podniky se strategií „méně vyrábět a víc platit“ musí, pokud se krize protáhne, nutně zkrachovat: dnes se například mluví o pražském ČKD, chrudimské Transportě či o severomoravských hutích. Proto roste i nebezpečí masové nezaměstnanosti. Dnes činí 8,2 procenta a je pouze otázkou času, kdy…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte