Před dvěma lety se poprvé začal otřásat kurz thajského bahtu a spekulanti s tamější měnou poprvé ukázali „drápky“. V červnu roku 1997 pak zasáhly měnové turbulence i Českou republiku. Co následovalo, je známo. Hloubka krize na tzv. nově vznikajících trzích předčila očekávání i těch největších pesimistů. Recese a pád měn postihly thajskou, malajsijskou, filipínskou i jihokorejskou ekonomiku a indonéské hospodářství se doslova zhroutilo. Loni v létě přišlo na řadu Rusko, a aby toho nebylo málo, propadl se letos v lednu i brazilský real a největší latinskoamerická ekonomika se ocitla v recesi. Dnes uplynuly dva roky od počátku krize a poměry se trochu zlepšily. Přinejmenším už tolik proslulých ekonomů neopakuje temná proroctví o blížící se globální finanční krizi.

Ještě není vyhráno

Většina expertů se dnes shoduje v tom, že nejnervóznější okamžiky svět prožíval loni v září. Tehdy se zdálo, že krize tvrdě zasáhne finanční sektor ve vyspělém světě. Na ruské krizi si totiž spálila prsty řada zahraničních bank a v USA se zhroutil fond pro bohaté Long Term Capital Management. Americký prezident Bill Clinton tehdy vyhlásil, že světová ekonomika bude čelit největším otřesům za posledních padesát let.Od té doby se mnohé změnilo. Zatím to nevypadá, že se krize z nových trhů přenese i do vyspělého světa. Podle většiny analytiků by například hospodářství USA mělo v příštím roce růst o 3 %, o 2 až 2,5 % by se měla pozvednout i ekonomika západoevropská. Většina…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte