Před čtrnácti dny zveřejnila mise Mezinárodního měnového fondu zprávu o České republice. Poměrně rozsáhlá analýza našeho hospodářství je velmi kritická a vyzývá českou vládu k celé řadě důležitých reforem. V jednom bodě ale zpráva působila poněkud překvapivě: vzhledem k tomu, že je česká ekonomika v recesi, nemá se prý vláda bát rozpočtového schodku, neměla by letos škrtat již schválené výdaje, a hlavně by neměla zvyšovat daně. Jde o vcelku logické doporučení, protože zvyšovat v okamžiku poměrně razantního poklesu hospodářství daně nebo omezovat poptávku skutečně není příliš rozumné. Bylo ale zřejmé, že přesně tento bod zprávy si vezme Zemanova vláda k srdci a bude se jím ohánět: vždyť i MMF doporučuje neohlížet se na rozpočtový schodek! Skutečnost, že fond především ostře požaduje dotáhnout ekonomické a právní reformy, kabinet pochopitelně nezajímá.

MMF: hrozí katastrofa

Ministr financí Ivo Svoboda minulý týden oznámil, že letošní deficit rozpočtu bude o 15 miliard korun vyšší, než se předpokládalo, tedy že dosáhne 47 miliard. To skutečně neznamená žádnou katastrofu. Jde o schodek, který se jednak bez potíží vejde do maastrichtských kritérií, jednak nejde o žádné zvyšování výdajů. Pouze se na daních vybere méně, než vláda původně předpokládala, protože recese a výkon hospodářství jsou horší, než se čekalo.Potíž je v tom, že ministr Svoboda zároveň oznámil střednědobou rozpočtovou strategii. Podle ní by měl rozpočtový deficit napřesrok činit již…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte