Při návštěvě Minnesoty si prezident Václav Havel postěžoval na nesmyslně centralizovaný český stát, kde jsou státní dokonce i školy, nemocnice a nejrůznější sociální instituce, a přitom by měly patřit neziskovému sektoru. Je to jako za komunistických časů: ministerští úředníci přidělují peníze státním a některým nestátním organizacím, které potom bez jakékoli kontroly utrácejí z našich daní přes dvě stě miliard ročně. Podle Havlova amerického projevu by se měly poměry civilizovat po západním vzoru. Většina institucí, které provozují vzdělávací, zdravotnické a další veřejné služby, by se tedy změnila v občanské spolky. Ve správních radách by je řídili zástupci obcí, mecenášů a zákazníků, stát by jejich provoz pouze kontroloval.Havlův nápad není osamělým hlasem na poušti. Podporu má v pokusech ministra práce a sociálních věcí a zároveň vicepremiéra Vladimíra Špidly, který se netají tím, že podobným směrem zamýšlí veřejné služby reformovat. První, byť opatrný krok už má za sebou.

Střecha se hroutí

Špidla nezačal reformovat státní školy a nemocnice, pokusil se ale změnit způsob podpory občanských sdružení; obvykle jde o různé sociální, vzdělávací či sportovní spolky, z valné části o dědice institucí kdysi sdružených v Národní frontě. Státní rozpočet na ně letos pamatoval téměř dvěma miliardami, které rozdělují různá ministerstva (viz rámeček). Sami Špidlovi úředníci rozdávají 324 milionů. „Snažili jsme se dát dotacím konečně jasná pravidla,“…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte