Pro mnoho čtenářů tisku a televizních diváků zůstává symbolem Íránu zahalená žena. Není příliš divu. Na filmových záběrech z teheránských ulic je rozdíl mezi pohlavími snad nejnápadnějším znakem. Jak ale vypadají skutečné vztahy mezi muži a ženami v Íránu osmnáct let po islámské revoluci?

Když přišel Chomejní

Když se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let začal Írán měnit v teokratický stát, chtěl názorně ukázat, v čem bude lepší a odlišný od sekularizovaných zemí v oblasti, nemluvě o Velkém satanovi - Spojených státech a Západu jako takovém. Jednou z věcí, které se samy nabízely, byl frivolní přístup k sexu a nevázané způsoby ve vztazích mezi muži a ženami. Předsunutou hlídku tohoto trendu tvořily šiky prostitutek v íránských ulicích a nevěstincích. Opravdu: jen málokterá země Blízkého východu byla tak nakloněna západnímu modelu morálky a kultury jako kdysi hrdá Persie na sklonku vlády Mohammada Rezy Pahlavího.

Ráznou přítrž tomu udělal teprve příchod Chomejního mužů k moci. Nositelé prostituce a živností s ní spojených se rázem ocitli mezi nejtěžšími zločinci, tedy i ve věznicích a na popravištích. Prostituci se však zcela a navždy vymýtit nepodařilo (byť se íránský tisk pokouší vyvolat zdání opaku, když se zmínkám o existenci prostituce zásadně vyhýbá). Leccos by mohli vyprávět zahraniční obchodníci, přijíždějící na teheránské veletrhy. Přistoupit na rozhovor s osamocenou místní ženou se téměř automaticky pokládá za předběžný souhlas…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte