Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Vzácný druh populisty

Odmyslíme-li si moc země, kterou reprezentují, nejsou současní západní politici většinou příliš zajímaví lidé. Těch, jejichž jména něco srozumitelného symbolizují, je málo. Vytvořit svůj vlastní „ismus“, to se vedle de Gaulla povedlo snad jen - Margaret Thatcherové. Nedávno vyšlo české vydání jejích Roků na Downing Street, značně detailních a trochu oficiózních, nicméně vcelku čtivých vzpomínek na léta 1979–90, kdy vedla britský kabinet. Lze si vybavit jiného současného politika, jehož několikasetstránkovou knihu by si u nás nějaký nakladatel troufl vydat? (Překlad je bohužel velmi nekvalitní a plný chyb, ale tím se zabývat nechceme.)

Prostor pro volbu

Se jménem Thatcherové je na prvním místě spojován určitý hospodářský program: odmítnutí keynesyánské manipulace poptávky, striktní protiinflační postup, deregulace, privatizace, zmenšení přerozdělovací role státu, volný obchod i to další už je věcí soukromých aktérů trhu. Pokud to zní dnes trochu fádně, je třeba připomenout, jaké hospodářství tehdy Thatcherová převzala: inflace byla vyšší než dnes u nás a libra méně směnitelná než koruna. Stát vlastnil značnou část průmyslu, zejména doly, ocelárny a automobilky, vesměs prodělečné. Existovala mzdová a cenová regulace. Odbory byly zvyklé zabránit všemu, co jim nevyhovovalo. Předchozí vláda zažila finanční krizi, při níž se musela obrátit o pomoc na Mezinárodní měnový fond, a vlnu stávek, kdy se dočasně rozpadly veřejné služby. Thatcherová v r. 1979…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte