Deficit obchodní bilance dosáhl v minulém roce 3,8 miliardy amerických dolarů, deficit platební bilance byl poloviční: 1,9 miliardy dolarů. Příliv zahraničního kapitálu, který v roce 1995 dosáhl 8,4 miliardy amerických dolarů, umožnil bez problémů tento schodek pokrýt. Kolem deficitu proběhlo mnoho diskusí a položme si tedy otázku, zda je to mnoho povyku pro nic, anebo vážný problém.Především je nutné říci, že z krátkodobého hlediska zřejmě problém příliš vážný není. V roce 1995 byl schodek vyrovnán bez problémů z kapitálového účtu, obdobná situace bude zřejmě i v roce 1996; otázkou však je, co bude potom. Trend je totiž nebezpečný.Nejde ani tak o stávající výši schodku, ale o jeho nárůst, Pokud by se totiž podařilo udržet jeho současnou výši (kolem 2 mld. USD), ekonomika by takový vývoj ustála bez problémů. Kdyby však nárůst pokračoval, stane se z deficitu obchodní a platební bilance vážný problém (6 mld. USD ročně je příliš). Vyvstává otázka, co může vláda dělat. Alternativ je celá řada, byť diskuse se často omezuje pouze na jednu z nich: devalvaci. Vláda však může udělat celou řadu dalších opatření: zvýšit cla, zavést dovozní přirážku, omezit import netarifními bariérami (antidumpingový zákon, technické certifikáty atp.), stimulovat výrobu a export průmyslovou politikou. To je ovšem obecné menu, které má k dispozici teoreticky každá vláda. Položme si ovšem otázku, jaké z těchto možností má po ruce vláda česká.

Devalvace a trh s nemovitostmi

13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte