Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Jsme záměrně netradiční

Ing. JOSEF LUX (* 1956) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a až do listopadu 1989 pracoval jako vedoucí drůbežářské farmy a jako zootechnik. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1982, ale až do aféry předsedy Bartončíka (1990) byl mimo stranu zcela neznámý. Pak byl zvolen předsedou KDU-ČSL a poslancem parlamentu. Od roku 1992 je místopředsedou české vlády a ministrem zemědělství. Dnes je šestým nejpopulárnějším politikem v zemi a jeho strana se těší trvalé podpoře 7 - 9 % voličů. Je ženatý, má šest dětí.

Jste už pět let v čele KDU-ČSL, která se pod vaším vedením úspěšně transformovala v legitimního člena pravicové vládní koalice. Jak vidíte svou stranu vy? V čem je její síla a v čem její slabost?

Síla KDU-ČSL je nepochybně v její tradici. Ostatně naše strana je jednou z mála na naší politické scéně, která vůbec nějakou tradici má. Zdůrazňuji to, protože žijeme ve světě, kde se velmi často relativizují i ty nejzákladnější hodnoty, na nichž stojí naše civilizace. KDU-ČSL tyto základy spatřuje především v hodnotách křesťanství, v myšlenkách, na kterých je založena evropská tradice a kultura a které sdíleli už naši dědové a otcové.Dnešní KDU-ČSL se podle mého soudu opírá o dobrou organizační strukturu, o množství vynikajících a slušných lidí. Je to strana, která chápe politiku jako nutnou obhajobu hodnot, založenou na dělbě moci. Prosazujeme sociálně-tržní hospodářství, tedy program volného trhu a solidarity. Jsme stranou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.