Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Jsme záměrně netradiční

Ing. JOSEF LUX (* 1956) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a až do listopadu 1989 pracoval jako vedoucí drůbežářské farmy a jako zootechnik. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 1982, ale až do aféry předsedy Bartončíka (1990) byl mimo stranu zcela neznámý. Pak byl zvolen předsedou KDU-ČSL a poslancem parlamentu. Od roku 1992 je místopředsedou české vlády a ministrem zemědělství. Dnes je šestým nejpopulárnějším politikem v zemi a jeho strana se těší trvalé podpoře 7 - 9 % voličů. Je ženatý, má šest dětí.

Jste už pět let v čele KDU-ČSL, která se pod vaším vedením úspěšně transformovala v legitimního člena pravicové vládní koalice. Jak vidíte svou stranu vy? V čem je její síla a v čem její slabost?

Síla KDU-ČSL je nepochybně v její tradici. Ostatně naše strana je jednou z mála na naší politické scéně, která vůbec nějakou tradici má. Zdůrazňuji to, protože žijeme ve světě, kde se velmi často relativizují i ty nejzákladnější hodnoty, na nichž stojí naše civilizace. KDU-ČSL tyto základy spatřuje především v hodnotách křesťanství, v myšlenkách, na kterých je založena evropská tradice a kultura a které sdíleli už naši dědové a otcové.Dnešní KDU-ČSL se podle mého soudu opírá o dobrou organizační strukturu, o množství vynikajících a slušných lidí. Je to strana, která chápe politiku jako nutnou obhajobu hodnot, založenou na dělbě moci. Prosazujeme sociálně-tržní hospodářství, tedy program volného trhu a solidarity. Jsme stranou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].