Respekt číslo 29 podrobně vylíčil události, které předcházely pádu východobosenské enklávy Srebrenica, první ze šesti „bezpečných zón“, vyhlášených Radou bezpečnosti OSN. Vzhledem k tomu, že mezitím padla i enkláva Žepa, zopakujeme pouze několik základních dat a pokusme se rekonstruovat, jak pád Srebrenice probíhal. Je pravděpodobné, že pád Žepy se odehrál za podobných okolností.

Bezpečnost na dva roky

Ve Srebrenici a bližším okolí žilo před válkou zhruba 37 000 obyvatel v následujícím poměru: 72,5 % Muslimů a 25,2 % Srbů. Srbové ještě před vypuknutím bojů ze Srebrenice vesměs odešli, tisícům Muslimů se podařilo uprchnout, ale více než polovina obyvatel zůstala. Díky organizačním schopnostem se zpočátku ubránili srbské přesile a spolu s téměř deseti tisíci muslimských uprchlíků, kteří se do Srebrenice během války dostali, jakž takž živořili následující tři roky. Enkláva, ve které se tak nacházelo něco přes čtyřicet tisíc lidí, ze celé tři roky nepadla do srbských rukou. Jen jednou se ji Karadžičova armáda pokusila dobýt - v roce 1993. A právě tehdy se podařilo agresory zastavit vyhlášením Srebrenice za „bezpečnou zónu“.Mezitím ale Karadžičovi a jeho lidem došlo, že tuto rezoluci Rady bezpečnosti mohou klidně použít k toaletním účelům. Když uznali za vhodné, nezaváhali a po několikadenním bombardování město téměř bez problémů obsadili. Psal se 11. červenec 1995. Dva letouny NATO svrhly během srbského postupu několik bomb a zničily jeden či dva…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte