Sporožiro, služba pro trpělivé

Česká spořitelna svým klientům každý měsíc zadržuje pět a půl miliardy korun

Za prvních šest měsíců letošního roku přišlo na víc jak dva milióny sporožirových účtů zhruba třiatřicet miliard korun. Teoreticky to jsou peníze, které Česká spořitelna musí mít neustále v pohotovosti. Minimálně čtyři dny v měsíci je však situace jiná: i když peníze na konto fyzicky došly, nelze je vyzvednout. Každý měsíc tak na sporožirových účtech Česká spořitelna „nevědomky“ drží v průměru kolem pěti a půl miliardy korun.

Peníze, o nichž se neví

Podle propagačních letáčků je sporožiro jedním z nejrychlejších způsobů, jak bezhotovostně převádět peníze. Téměř každý, kdo ale tímto způsobem dostává výplatu, je jiného názoru. Cesta peněz z účtárny zaměstnavatele totiž nejprve vede do clearingového centra České národní banky, kde dojde k tzv. vzájemnému zúčtování. To trvá tři až pět dnů, a teprve poté se peníze objeví na účtě Spořitelny. Pokud si je však v tuto dobu chcete vyzvednout, máte smůlu: úřednice vám sdělí, že peníze na vašem kontě stále nejsou.„Problémem je, že pobočka neví, že máte už platbu na kontě,“ vysvětluje ředitel divize platebního styku České spořitelny Karel Kadlčák. Zpráva o převodu peněz se totiž zaznamenává na mikrofilm, který se - stejně jako před pěti lety - do příslušné pobočky posílá poštou. Jednoduše řečeno: i když vaše peníze již na konto dorazily, zaměstnanci spořitelny o tom neví. Než totiž dokončí…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte