České výrobky do českých rukou

Stále více našich spoluobčanů považuje české výrobky za „nejsympatičtější a cenově nejdostupnější“. Signalizují to údaje sociologické firmy GfK Praha, které shromáždila letos v březnu. Data ukazují, že módní vlna bezhlavé poptávky po zahraničních výrobcích už u nás pomalu opadá, a na její místo se tlačí nový spotřebitelský trend - racionální kalkulace. Výzkum však ukázal ještě jednu věc: řada našich spoluobčanů při svých nákupech podléhá tzv. spotřebnímu patriotismu, respektive snaze pomoci českým výrobcům.

Spotřební patriotismus

Radikální vyznavači „vlasteneckého nakupování“ tvoří - podle průzkumu GfK - téměř třetinu naší společnosti. Jsou to lidé, kteří souhlasí s výrokem, že skutečný Čech by měl vždy kupovat české výrobky. Nesouhlas s touto tezí naopak uvedlo 46 % z 1 059 dotázaných respondentů. V případě umírněné formy spotřebního patriotismu je poměr obrácený. Sedmačtyřicet procent našich spoluobčanů souhlasí s tím, že do ČR by se měly dovážet jenom takové výrobky, které se u nás nevyrábějí, a 33 % s tím nesouhlasí.Přívrženci i odpůrci spotřebního patriotismu mají své charakteristické znaky. Mezi stoupenci nakupování českých výrobků jsou převážně lidé starší (nad šedesát let), se základním vzděláním a z domácností, jejichž příjem nepřesahuje 7 000 korun. Naopak v nakupování liberálněji orientovaní lidé jsou většinou mladší, se středním a vyšším vzděláním, jejichž domácnosti mají celkový příjem vyšší než 12 000…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte