Věřte mi, zlatý Brežněv!

Ukrajina žije chaosem, korupcí a volbami

Přiopilý letec v odřené kožené bundě se ztěžka opřel o barový stolek s umělohmotným ubrusem, na mnoha místech propáleným cigaretami, a vchrstl si do sklenice od marmelády vodku. „Dodnes si vyčítám, že jsem před dvěma lety v referendu hlasoval za nezávislost Ukrajiny. Až teď vidím, jaký to byl nesmysl. Před pár roky jsem si žil jak král, teď dostávám penzi asi osm dolarů měsíčně, což stačí sotva na chleba. Naši politici všechno rozkradli, v zemi vládne chaos a lidé pomalu nemají co jíst,“ říká a s nostalgií hledí na zaprášené vyznamenání za socialistickou práci, udělené pracovnímu kolektivu hotelu kyjevského letiště Žuljany při příležitosti šedesátého výročí VŘSR. Diplom visí nad proskleným pultem, na němž se povalují dvě šišky oschlého salámu, igelitový pytlík se suchary a čtyři tyčinky Snickers.„Má pravdu,“ přizvukuje tlustá recepční, celý den usilovně pletoucí vlněnou šálu. „Svaz se neměl rozpadnout. Ukrajina bez Moskvy nic nezmůže. Věřte mi, zlatý Brežněv!“ Venku se stmívá, poloprázdný hotýlek na okraji města se noří do tmy. Na dříve rušném letišti dnes přistává jen několik strojů týdně. Letecký benzín je drahý, lidé nemají peníze. Nikdo nikam nelétá, vysvětlují mi.Dva a půl roku po vyhlášení nezávislosti stojí Ukrajina na hranici totálního ekonomického i společenského kolapsu.

Rusko je dál

"V Rusku lidé žijí dobře, o mnoho lépe než na Ukrajině. Platy jsou asi čtyřikrát…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte