Clinton v somálské pasti

USA potřebují stanovit novou zahraničně politickou strategii

Bilance posledních týdnů americké zahraniční politiky vynesla Billu Clintonovi příval kritiky od přátel i nepřátel. Není se co divit. Podnětů k zamyšlení je tu více než dost - smrt 18 amerických vojáků v Somálsku, zahanbující ústup lodi Harlan County s americkými poradci na palubě od haitských břehů a pokračující paralýza v Bosně a Hercegovině.Výhrady se soustřeďují zvláště na první dva body: V Somálsku přenechaly Spojené státy řízení operací na OSN, o lepší ochraně amerických vojáků neuvažovaly ani po útocích na pakistánskou jednotku a polevily ve snaze o politické řešení. Na Haiti se nechala vláda zaskočit a připustila prakticky nepříliš významný, ale symbolicky působivý návrat americké lodi, který prezident nařídil v obavě před ztrátou dalších amerických životů.

Nakrmit, nebo ovládnout

Vývoj považovali za dostatečně vážný zřejmě i členové bývalé administrativy, kteří porušili dosavadní příměří a vzali si na mušku Clintonovu politiku. George Bush vyjádřil minulý týden naději, že se jím zahájená akce v Somálsku „nepokazí“. Bushův ministr obrany Richard Cheney zase Clintonovi vytýkal, že se odklonil od striktního poslání americké mise - „nakrmit hladovějící Somálce“.Z Kongresu se dokonce ozvaly hlasy požadující odstoupení ministra obrany Lese Aspina či ministra zahraničí Warrena Christophera. Obě výzvy však bez přílišné pozornosti zapadly a byly sotva…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte