Zdravotní pojištění studentů

Poslední týden před vánočními prázdninami dostali někteří vysokoškolští studenti nepříjemnou zprávu. Pokud jsou starší šestadvaceti let, budou si muset příští rok sami platit zdravotní pojistné ve výši 594 korun měsíčně. Pokud se do 8.ledna nepřihlásí na zdravotní pojišťovně a nezaplatí první splátku, dostanou pokutu.

Na pojistné není čas

Tomášovi Votavovi z filozofické fakulty Karlovy univerzity je třicet. „Dřív nemělo cenu studovat,“ shrnuje pocity stejně postižených kolegů. „Člověk se tu stejně nic nedověděl. Dnes je to sice lepší, ale ke studiu zase nebude čas. Místo účasti na seminářích budeme vydělávat na pojistné."Se stížnostmi studentů souhlasí také vedení škol. Podle vedoucí studijního oddělení Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jaroslavy Limové se takové opatření odrazí na kvalitě studia. O přijetí na "Umprum“ se studenti běžně pokoušejí několik let, než splní náročné talentové zkoušky. Proto „vyšší“ věk žáků není výjimkou - pětině studentů je víc než šestadvacet. Přednášky a cvičení zabírají celý den, končí se v šest hodin večer. Pak už není čas vydělávat na pojistné. „Bylo by hrozné, kdyby se tu studovalo podle jiných kritérií než podle talentu,“ říká J.Limová. „Řada studentů je už dnes v existenční tísni a není vyloučeno, že v případě dalších finančních nároků budou muset školu opustit.“

Místo šesti stovek tři sta korun

Zdravotní pojišťovna informovala vysoké školy o podmínkách placení…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte