Kam míří bývalá Jugoslávie

Chorvatsko se vrací, odkud vyšlo

Chorvatsko má za sebou jedenáct měsíců oficiální samostatnosti, o něco více samostatnosti měnové a zhruba stejně dlouhou dobu oficiálního příměří se srbskými formacemi. Prožilo rok, který znamenal zásadní zvrat v myšlení jeho obyvatel. Lednovou euforii vystřídal střízlivý pohled: od léta nezadržitelně stoupá míra inflace (za listopad činila téměř 40%), chorvatský dinár od svého zavedení poklesl vůči marce na méně než pětinu a hrubý národní produkt republiky je poloviční ve srovnání s jeho výší v jugoslávském Chorvatsku.Země ztratila řadu dřívějších hospodářských vazeb, přitom jen do válkou zničených objektů potřebuje investovat velké částky a navíc se musí starat o třičtvrtěmiliónovou armádu uprchlíků. Využívá sice zahraniční pomoc v potravinách, lécích a ošacení, ale ta pokrývá skutečnou potřebu nanejvýš ze dvou třetin. Odhaduje se, že při vší bídě jde až 35% rozpočtu na vojenské účely, a to i přes několik vln rozsáhlé demobilizace. Uprchlíci a válka stačí zaměstnávat chorvatskou vládu natolik, že nemá mnoho času k tomu, aby se vážněji zabývala rostoucí nezaměstnaností, natož pak těmi, kteří sice vydělávají, ale přesto žijí pod hranicí životního minima.

Vláda diletantů

Ukazuje se, že socialističtí ekonomové, kteří řídí chorvatské hospodářství, nejsou schopni řešit sociální postavení obyvatel. Jejich založení sice vyhovuje levicová praxe, jako jsou minimální mzdy a maximální ceny…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte