Židlochovice: experiment s otazníky

Václav Klaus dal přednost postupnému řešení

Poslední jednání republikových vlád v Židlochovicích nepřineslo žádné nepříjemné překvapení. Naopak. Za jednoznačně pozitivní krok lze považovat definitivní rozhodnutí spustit novou daňovou soustavu 1.ledna 1993. Tempo ekonomické reformy se tedy udrží i za tu cenu, že může dojít k dočasnému snížení rozpočtových příjmů.Přivítat je třeba i dohody o vzájemné ochraně investic a zamezení dvojího zdanění. Jde mimo jiné o investice v kupónové privatizaci a v tomto případě je jistě lépe nepřilévat olej do ohně kvůli většímu množství slovenských investorů v Čechách. Kupónová privatizace navíc ještě neskončila, většina slovenských podniků bude v pátém kole opět zlevněna a nepoměr umístěných bodů se tak může trochu vyrovnat. Pokud se naopak prohloubí, mohou se vlády pokusit o dohodu o určitém finančním vyrovnání.

Devizy a devizové rezervy

Složitější je to s dohodou o spolupráci v devizové oblasti. Ne že by byla špatná, ale je otázkou, zda může vůbec něco vyřešit. V Respektu jsme již několikrát psali o tom, že v česko-slovenské měnové unii by se mohli slovenští podnikatelé v očekávání devalvace budoucí samostatné slovenské koruny začít „předzásobovat“ dováženým zbožím. V rámci měnové unie pak mohou snadno vydatně snížit, nebo dokonce vyčerpat i české devizové rezervy. Podle „devizové“ dohody si občané i podnikatelé jedné z republik budou moci vyměnit koruny za valuty…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte